A kutykat rint rkletes betegsgek kztt vannak olyanok, amelyek a dobermannok krben sokkal vagy valamivel nagyobb gyakorisggal fordulnak el, mint ms fajtknl. Ebben s a kvetkez lapszmokban ismertetjk ezeknek a betegsgeknek a tneteit, kialakulsuk jellemzit, lefolysukat, vrhat kimenetelket, illetve kezelsk mdjt.
A leghatkonyabb mdszer az rkletes rtalmak kikszblsre termszetesen az igazoltan mentes egyedek tenysztsbe vonsa, s az rintett egyedek kikszblse a tenysztsbl. Ehhez a tulajdonosoknak, tenysztknek el kell vgeztetnik a megfelel szrvizsglatokat, ami ugyan meglehetsen kltsges dolog, de csak gy kerlhet el a genetikai rtalmak gyakorisgnak nvekedse, a fajta leromlsa.
A fajtt rint betegsgek
v A csontrendszer elvltozsai
-
Wobbler-szindrma
-
Cspzleti diszplzia (HD)
-
Panosteitis (az egsz csontllomnyra kiterjed gyullads)
v A keringsi rendszer betegsgei
-
Kardiomioptia
-
Willebrand-szindrma (vrzkenysg)
v Mjbetegsgek
v Brbetegsgek
-
Alopecia (szrhiny – a vilgosabb szn egyedek krben gyakori)
v Hormonlis betegsgek
-
Pajzsmirigy elgtelen mkdse (hipotirezis)
v Szembetegsgek

A Wobbler-szindrma
A Wobbler-szindrma a dobermannok, a nmet dogok s a rottweilerek krben klnsen gyakori betegsg, ami a nyakcsigolyk (legtbbszr az utols kt nyakcsigolya: C6 s C7) kiszleteinek deformldsra vezethet vissza. Az zletek alakvltozsa kvetkeztben torzul a gerinccsatorna alakja, emiatt pedig srlnek, roncsoldnak a gerincvel szvetei. Ez utbbival magyarzhatk a betegsg idegrendszeri tnetei.
A rntgenfelvtel nyllal jelzett helyein jl lthat a csigolyk (C6-7) torzulsa

A tnetek nagyon vltozatosak:
-
Nyaki, gerinctjki fjdalmak,
-
klnbz fok mozgszavarok,
-
esetlen, himbldz mozgs a hts vgtagon,
-
ktoldali grcss bnuls a mells vgtagon,
-
teljes bnuls.
Dobermannokban az rintett llatok tbbsge idsebb kor (7-9 v), ezen fell a kanok arnya mintegy ktszerese a szukknak. A vizsglatok szerint a betegsg kialakulsban a genetikai httr mellett a nem megfelel tplls is szba jhet. A tltplls – tlzott fehrje- s kalciumbevitel – miatt a klykk nvekedse felgyorsul, a fej s a nyak mrete arnytalann vlik. Az rintett fajtkra az tlagosnl egybknt is gyorsabb nvekedsi tem jellemz, hiszen mr viszonylag fiatalkorban kialakul a felntt egyedekre jellemz magassg. Mindez csontrendszeri arnytalansgokkal, torzulsokkal jrhat, amire felttlenl gyelni kell. Gyan esetn az elvltozs rntgenvizsglattal s a gerincvel szvettani vizsglatval egyrtelmen igazolhat. Ha az idegrendszeri tnetek mg nem slyosak, akkor nagyon hatkonyak az erteljes gyulladscskkent kortikoszteroidok. Slyosabb esetekben indokolt a mtti beavatkozs, ami megszntetheti a gerincvelre nehezed nyomst s az ebbl add fjdalmat, mozgsszervi elvltozsokat.
Dr. Molnr Katalin

Az rk tma: ismt a cspzleti diszplzirl
Hossz vek ta szmtalan cikk, tanulmny, tjkoztat jelent meg a cspzlet betegsgeirl, hiszen sok tulajdonos, tenyszt tallkozik e problmval. Neknk llatorvosoknak felttlenl tjkoztatnunk kell a tulajdonosokat a betegsg tneteirl, s fel kell hvnunk a gazdk figyelmt az elvltozsra utal tnetekre. Mr a fajtavlasztsnl clszer megismerkedni a fajtra jellemz leggyakrabban elfordul krkpekkel. A dobermann esetben kzismert, hogy a fajta lenjr egyes szvbetegsgekben, s gyakoriak krkben a mozgsszervi, „htuls vgtag gyengesggel” jr problmk is. A mozgsszervi panaszok tbbsgt a nyaki gerinc, illetve a cspizlet betegsgei okozzk.
A cspzleti diszplzirl valsznleg sok dobermann tulajdonos hallott mr, s sokan kzlk minden bizonnyal szomoran emlkeznek vissza kutyjuk kezelsre, s a betegsggel jr, sok esetben nehezen csillapthat fjdalomra. J hr azonban, hogy tbb kivl llatorvos kollegnak ksznheten, ma mr tbbfle mtti technika ltezik a problma megoldsra, gy a terpia nem szortkozik kizrlag a tneti (fjdalomcsillapt) kezelsre.
A megelzsben risi felelssge van a tenysztknek, hiszen a diszplzia nagyrszt rkletes rtalom. A tudatos, felelssgteljes tenysztk – mg ha ez az adott pillanatban anyagi vesztesget jelent szmukra – a terhelt egyedeket kivonjk a tenysztsbl. A cspzlet hibs alakulsa kb. 2/3 ad rszben genetikailag meghatrozott, de a tnetek megjelensben a helytelen tarts s tplls is igen fontos tnyez. Az llatorvosi gyakorlatban gyakran tallkozunk teljesen panaszmentes llatokkal, akiknl a rntgenvizsglat egyrtelmen kimutatja a cspzlet rintettsgt Mindezek miatt nagyon fontos a korrekt, szakszer rntgenvizsglat, amit mr szmos fajta tenysztsi szablyzata ktelezen el is r.
Az els szrvizsglatra a 12 hnapos kort betlttt kutyknl kerlhet sor. Felmerlhet a krds, hogy klykkorban mirt nem vgezzk el a klykk vizsglatt – elejt vve ezzel sok szavatossgi problmnak. Nos, ilyen korai letszakaszban a csontrendszer esetleges eltrsei mg nem megtlhetk. Klykkorban tbb zavar tnyez is nehezti a rntgenfelvtelek helyes rtkelst, pldul a csontok hossznvekedsrt felels n. epifzis fgk, amelyek csak 10-12 hnapos korra tnnek el. Tudjuk azt is, hogy egy 12 hnapos korban ksztett negatv (mentes) rntgenfelvtel birtokban mg mindig nem rlhetnk, hiszen kb. 65-70%-os biztonsggal mondhatjuk ki, hogy egy ksbbi vizsglat alkalmval is mentes lesz az llat. Ez a szzalkos megoszls 24 hnapos korra mr 90% -os, 36 hnapos korra 100% -os biztonsgot jelent. A vizsglatra kerl llat gazdjnak fontos tudnia, hogy szablyos, hivatalos diszplziaszrst csak bdtott llapotban kszthet az llatorvos. ber llapotban az izmok tnusa lehetetlenn teszi a korrekt belltst. Az llatnak teht a vizsglat eltt 12 rt koplalnia kell, vz termszetesen lehet eltte. Mint minden bdtsban trtn vizsglat eltt alapos fiziklis vizsglatot vgez az llatorvos, dobermannl kln figyelemmel a szv vizsglatra. Brmilyen egyb panasz esetn vrvizsglatot is javasolunk, ilyen esetben a szrst nhny nappal elhalasztjuk, ami kellemetlen ugyan, de mindez az llat biztonsga rdekben trtnik. A vizsglat sorn az llatot azonostani kell, s a rntgenfelvtelt is el kell ltni a megfelel jellsekkel, ezrt szksg van az llat trzsknyvre. Ha a tetovlsi szm nem lthat vagy bizonytalanul olvashat, az llatot chippel kell elltni, hiszen csak gy azonosthat megbzhatan.
Magyarorszgon az tfokozat elbrls alapjn mentes – tmeneti – enyhe –kzepes vagy slyos minstst kaphat a kutya.
Sajnos az rkletes sajtsgok esetben sem ltezik 100%-os biztonsggal elre jelezhet esemny, gy tudni kell, hogy diszplzitl egyrtelmen mentes szlprtl is szrmazhatnak klnbz fokban rintett klykk. Ennek a kockzata azonban lnyegesen kisebb, mintha az egyik vagy mindkt szl terhelt. Mieltt minden kutyatart megijedne, hogy nem mentes minsts a kutyja, s ezrt nem lehet belle kivl tenyszllat, azt tudni kell, hogy ppolyan hsges trs vlik belle, s ugyanolyan rmet okoz majd gazdjnak, mintha tkletes alak lenne a medencje.

|

|
Nagyon rossz, slyosan deformlt cspzlet
|
Egszsges, elvltozstl mentes cspzlet
|
Dr. Fenyves Ildik

Dilatcis Cardiomiopathia (DCM)
A DCM egy nem gygythat s gyors lefolys betegsg, mely a dobermann fiatal s kzpkor egyedeinl jelentkezik. Kan kutykban gyakoribb az elfordulsa. rkletes httere mg nem bizonytott (ez irny vizsglatok mg nem trtntek), de mivel egyes vonalakban halmozottan elfordul, az rkletes hajlam felttelezhet. Ez a szvizom betegsg az Eurpai s az Amerikai tenyszts dobermannoknl is elfordul.A betegsg megjelensnek tipikus tnete a fradkonysg, a gyengesg, esetleg juls s a khgs, melyekhez ksbb a betegsg elrehaladtval a sok vzivs, a megnvekedett has s nehzlgzs is prosul. Holter testtel (24 rs EKG) valamint szvultrahanggal a betegsg diagnosztizlhat mg a tnetek megjelense eltt s a lefolysa gygyszerekkel lassthat. Nagy felelsg hrul minden dobermann tenysztre, mert ha sajt tenysz egyedeiket vizsgltatnk s fedeztetshez is csak e betegsgtl mentes kan kutykat vlasztannak, visszaszorthat lenne, ez a dobermann fajtt ersen slyt betegsg.

Ltideghrtya sorvadsa (PRA=progresszv retina atrophia)
Ennl a betegsgnl a szem ltideghrtyja lassan s fokozatosan krosodik, mely elszr ltszavart, majd teljes vaksgot okoz. Kezdetben csak az jszakai lts, ksbbiekben az alkonyati s a nappali lts is egyre gyengl. Megjelensnek egyik jele lehet, hogy a kutya nem szvesen stl este sttben, illetve trgyaknak tkzik. Mivel a betegsg hnapok, vek alatt fejldik ki teljesen, a tulajdonos nehezen veszi szre kedvencn a fokozatosan s lassan megjelen tneteket. Sajnos, a betegsg mindig minkt szemet rinti.

Szemlencse elhomlyosodsa (KATARAKTA=szrkehlyog)
A szrkehlyog lassan, brmilyen letkorban kialakulhat s ltalban mindkt szemet rinti. A szemlencse elhomlyosodsa szabad szemmel is lthat, a pupillk tompa fehres sznek lesznek. A betegsg teljes kifejldsekor a kutya megvakul. Szemvizsglattal mr korai stdiumban is diagnosztizlhat
FORRS: hdk.hu
|