Dobermann
2011.10.15. 11:33

A dobermann egyike a legismertebb rz-vd kutyknak. A legtbben tl idegesnek tartjk ahhoz, hogy csaldi kutya legyen, m ez tveds, gazdjhoz h, s kimondottan jtkos, bohks lehet, figyelmes s tanulkony agility versenyz fajta. Gyerekeknek legtbbszr azrt nem ajnljk, mert fle kimondottan rzkeny, amit a gyerek megciblhat.
Testfelptse
A dobemann ers, karcs, elegns megjelens kutya. Hta rvid, merev s izmos. Azokban az orszgokban ahol ez megengedett a farkt 4-6 cm-re kurttjk. Arnyos mellkasa a knykig r le, a mellkasa ells rsze kiss elreugrik. Hasa enyhn felhzott. Mancsai rvidek, ujjai vesek s szorosan zrtak. A feszes izmos nyak lefel szlesedik. A fej hosszks s feszes, elgg lapos koponyval s enyhe stoppal. A flek kzepes nagysgak, a fej mellett lgnak. A kzepes nagysg szemek ovlis alakak, tekintetk blcs s ert sugrz. A dobermann harapsa ollszer. A fajta szrzete rvid, sr s sima, szorosan a testhez simul. Ezt a kutyt csak fekete/fekete s cserbarna/, illetve barna/barna s cserbarna/.
Jelleme
E fajtnak alaptermszete a bartsgos, bks viselkeds, a csaldhoz val ragaszkods s a gyermekek szeretete. Elvrhat a kzepes temperamentum, kemnysg s ingerkszb. Munkaszeretete s teljestkpessge btorsgn, s kemnysgn alapul, ezrt igen lnyeges a krnyezetvel szemben tanstott btorsg s magabiztossg. Megfelel nevels s szocializci esetn a dobermann jl kijn fajtrsaival, a hzillatokkal s a gyerekekkel is. Idegeneket nem enged a laksba, de ha a gazdja azt jelzi, hogy minden rendben, akkor azt a dntst a kutya is elfogadja.
Mretek
Marmagassg: kan: 68-72 cm, szuka: 63-68 cm, szksg esetn mindkt irnyban ktszzalkos korrekci megengedett. Testtmeg: 35-45 kg kztt. Tpllkigny: 1900 g/nap. Alomszm: 5-8 klyk. Vrhat lettartam: 10 v. Msodlagos nemi jelleg jl lthat. A mreteknl figyelembe kell venni az arnyossgot.
Megjegyzs
Ez az ers,jkp kutya igen gondos nevelst s kvetkezetes bnsmdot ignyel. A tants sorn mindvgig a harmnira kell trekedni. Aki eddig mg nem sok tapasztalatot szerzett a kutykkal, annak kifejezetten nem ajnlott ez a fajta. Sajnos tlsgosan is sok dobermann vlik neurotikuss a nem megfelel nevels miatt, az ilyen kutya flnk vagy ideges lesz, holott alaptermszete szerint nyugodtnak s kiszmthatnak kell lennie. A dobermannal mindig egyrtelmen s tisztessgesen kell viselkedni, soha nem szabad megtni, s arra is kell vigyzni, hogy ne rezze magt zaklatva. A nyugodt, termszetes tekintllyel rendelkez gazda viszont a legjobb tulajdonsgokat hozhatja ki belle. Ez a kutya igen gyorsan tanulja meg az j parancsokat, s szvesen teljesti is azokat. A fajta idelis azok szmra, akik kutys sportgakban szeretnnek versenyeztetni. Gyakran tantjk be vadszati gyakorlatokra, amelyekben kiemelked teljestmnyt nyjt. Nem szabad tl korn kezdeni az edzseket, s eleinte nem is szabad azokat tlzsba vinni. A dobermannak rett kell vlnia ahhoz, hogy komolyan munkhoz lsson. A dobermann j teljestmnyt nyjt az gyessgi s engedelmessgi szmokban is, de,ehhez igen sok idt kell rfordtani.

Kialakulsa
A dobermann az egyetlen nmet fajta, amely kitenysztje nevt viseli (Fridrich Luis Dobermann 1834.01.02 - 1894.06.09.). Dobermann r adszed volt, de egyttal elltta a gyepmesteri s sintri teendket is, gy feladatai kz tartozott, hogy a kbor kutykat befogja. Ezek kzl vlasztotta ki a legvadabb egyedeket, amelyeket aztn a proztatsok sorn felhasznlt. A fajta tenysztsben a legnagyobb szerepet az n. "mszroskutyk" jtszottk, amely akkoriban egy tudatosan szelektlt "fajtnak" szmtott, amelyek a mai rottweiler korai snek tekinthetk. Ezeket az elssorban Thringiban elfordul fekete-rozsdabarna jegyekkel rendelkez juhszkutykkal kereszteztk. Dobermann r ezeket a keverk egyedeket hasznlta fel tenyszt munkja sorn az 1870-es vekben. Ez a "fajta" nem csak, mint ber jelzkutya, hanem mint rz-vd feladatokra kivlan alkalmas munkakutya- s hzi kutya kerlt be a kztudatba, a XX. szzad elejtl pedig rendrkutyaknt is szles krben elterjedt. A dobermann tenyszts clja egy kzpnagy, erteljes, izmos felpts kutya ltrehozsa, amely tmegessge mellett igen elegns s nemes felptsben testesl meg. A dobermann napjainkban ksr- vd- s munkakutyaknt alkalmazhat, de a csaldi krnyezethez is kitnen alkalmazkodik.
Forrs - wikipdia (Dobermann)
|