Lersok : AZ IDELIS DOBERMANN KLLEME – MI SZMT HIBNAK? |
AZ IDELIS DOBERMANN KLLEME – MI SZMT HIBNAK?
2011.10.04. 15:02
A dobermann nmet eredet kutyafajta. A brsszeli szkhely FCI is Nmetorszgot ismeri el a fajta shazjnak. Az FCI-hez csatlakozott Nmet Ebszvetsg (Verband fr das Deutsche Hundewesen – VDH), mely dortmundi szkhellyel a Nmetorszgban mkd kynolgiai egyesletek cscsszervezete, a dobermann-fajta egyetlen tenyszti szervezeteknt a mncheni szkhely Dobermann Egyeslet (Dobermann Verein e.V.) ismeri el. Ez a Dobermann Egyeslet vezeti a fajta nmetorszgi trzsknyvi nyilvntartst s nyilvntartja egyttal a vilg sszes dobermannjnak eredett, seit.
Az egsz vilgon s az FCI keretein bell kizrlag a nmet standard-elrsok rvnyesek annak ellenre, hogy egyes orszgok klubjai megvltoztatott, illetve sajt standard-et is kiadnak.
Az albbiakban olvashat standard-et a nmet Dobermann Egyeslet tenyszti bizottsga dolgozta ki, zrta le s fogadta el, majd az FCI brsszeli kzpontjban a 2. fajtacsoportban 143. szm alatt jegyeztk be.
Br a standard szvege rgztett, elfordul, hogy klnbzkppen rtelmezik. Nhny tenyszt mg azzal is megprblkozott, hogy a standard-et gy rtelmezze, hogy annak a sajt kenneljbl szrmaz kutyk feleljenek meg a lehet legjobban. Ha az a clunk, hogy olyan kutykat tenyssznk, amelyek a lehet legjobban megkzeltik a standard-et, akkor az ilyen nbecsap mdszerek komoly akadlyokat jelenthetnek.
Mivel a brknak is nagy a felelssgk egy fajta standard-jvel kapcsolatban, elssorban nekik kell egysges vlemnyt kpviselnik annak rtelmezsrl. Vgl me a standard szvege:
A dobermann kzpmagas, ers, izmos kutya, testnek vonalvezetse elegancit s nemessget sugroz. Nagyszeren bevlik nemcsak ksr-, rz-vd s munkakutyaknt, hanem a csald ngylb tagjaknt is.
ltalnos megjelens
A dobermann kzpmagas, erteljes, izmos felpts kutya. Elegns vonalai, bszke s magasba tr tartsa, temperamentumos egynisge s hatrozottsga a szablyos anatmiai felpts kutya eszmnykpv teszik.
Fontosabb mretarnyok
A dobermann alkata, klnsen a kanok, megkzeltleg ngyzetes (kvadratikus). A trzs hossza (a szegycsonttl az lgumig) a marmagassgot kanoknl legfeljebb 5 %-al, szukknl maximlisan 10 %-kal lpheti tl.
A kutya egynisge (Wesen-je)
A dobermann alapveten bartsgos s bks, a csaldhoz ragaszkod s gyermekszeret. Elnys, ha a kutya a kzepes temperamentummal br. Kvnatos a kzepes ingerkszb. A knny irnythatsg s munkakedv mellett az rz-vd sztn megltre, a harci kedvre, btorsgra s kemnysgre is figyelnnk kell. Klnsen fontos, hogy a kutya magabiztos s megflemlthetetlen legyen. Krnyezete irnt rdekldst tanstson.
Fej
Fejtet: Ers, a kutya alkathoz ill. Fellnzetbl a fej tompa k alak. A koponyatet keresztvonala megkzeltleg vzszintes, teht nem esik a flek fel. A szemldk ve kifejezett, de nem elreugr. A homlokrncok mg lthatak. A tarkcsont cscsa nem lehet feltn (kiugr). Ell- s fellnzetbl a fej oldalskja nem lehet kidomborod. Az arckoponya s a jromcsont enyhe domborulatnak a fej teljes hosszval harmniban kell lennie. A fej izmai is erteljesen kifejlettek.
Stop: Az orrht enyhe, de felismerhet vvel illeszkedik a fejtethz.

Arckoponya
Orr: Jl fejlett orrtkr, inkbb szles, mint kerek, nagy nylsokkal; de sszessgben nem elreugr. Fekete szn kutyknl az orr is fekete, a barna kutyknl sznknek megfelelen vilgosabb rnyalat.
A pofa (fang): A fejtetvel arnyos s ers; mly, a szjnyls egszen a hts rlfogakig r. a J fangszlessg az als s a fels metszfogaknl is megkvetelt.
A szjszlek feszesek, rsimulnak az llkapocsra s biztostjk a szjnyls szoros zrdst. Kvetelmny a stt pigmentci, barna szn kutyknl a kiss vilgosabb rnyalat.
llkapocs/haraps/fogazat: Ers, szles llcsont s llkapocs, olls haraps, a fogkpletnek megfelel elhelyezkeds 42 fog, arnyos mret.

A szemek kzepesen nagyok, ovlisak s stt sznek. Barna szn kutyknl megengedett a kiss vilgosabb rnyalat. A szemhjak feszesek, a szemhjszlek szrrel bortottak.
A magasan tztt, a fej hosszval arnyos mretre vgott fleket a kutya felfel tartja. Amely orszgban flvgsi tilalom van rvnyben, ott a vgatlan (log) fl egyenrangknt brland. (Kvnatos a kzp nagy, ells peremvel a pofhoz simul fl.)
A nyak a test s a fej arnynak megfelel hosszsg. Szraz s izmos, vonalvezetse emelked s enyhn velt. Bszke tartsa nemessget sugroz.
Trzs
A mar - elssorban kanoknl magassgban s hosszban kiemelked, ezltal meghatrozja a far fel lejt htvonalnak.
A ht rvid s feszes. A ht- s gykrsz arnyosan szles s jl izmolt. A szukk gyka kiss hosszabb lehet, hiszen a szoptatshoz itt nagyobb helyre van szksg.
A far a keresztcsonttl a farok tvig alig szrevehet mrtkben lejt, ezltal szpen lekertett formj, nem egyenes s nem is lejts, megfelel szlessg s ersen izmolt.
A mellkas hossznak s mlysgnek a trzs hosszval arnyosnak kell lennie, ahol az enyhn kidomborod bordk ltal kpezett mellkas mlysge a marmagassgnak megkzeltleg a felt ri el. A mellkas megfelel szlessg s elrefel kifejezett (elmell).
Hasvonal: a szegycsonttl a medencig a hasvonal hatrozottan felhzdik.
A farok magasan tztt s rvidre vgott, de kt csigolynak lthatan meg kell maradnia. Kanoknl mind a kt jl fejlett herneklthatan a herezacskban kell lennie.
Vgtagok
Az erteljes mells vgtagok brmely irnybl nzve majdnem egyenesek, teht fgglegesen rnek a talajra.
A lapocka szorosan a mellkashoz simul, szlei mindkt oldalon jl izmoltak s a htcsigolyk cscsai fl emelkednek. Lehetleg ferde s jl nyugv, a vzszintessel bezrt szge kb. 50.
A felkarmegfelel hosszsg s jl izmolt. A lapockval bezrt szge krlbell 105-110.
A knyk szorosan a mellkashoz simul, nem kifordul.
Az alkar ers s egyenes, jl izmolt. Hossza a testmrettel arnyos.
A mells lbt-zlet ers.
A mells lbkzpers csontozat; ellnzetbl egyenes, oldalnzetbl csak alig szrevehet mrtkben ferdn tartott (max. 10).
A mells mancsok rvidek s zrtak. Az jjak fellrl vben sszehzottak (macskamancs). A karmok rvidek s feketk.
Htulrl szemllve a dobermann kifejezett medenceizmai miatt cspben s fartjkon szlesnek s lekerektettnek tnik. A medenctl a comb s a lbszr fel fut izmok a comb, a trd s a lbszr kell szlessgnek kialakulst eredmnyezik. Az ers htuls vgtagok egyenesek s prhuzamosan llnak.
A comb megfelel hosszsg s szlessg, ersen izmolt. A cspzlettel megfelel szget zr be. A vzszintessel bezrt szge krlbell 80-85.
Trd: A comb s lbszr, valamint a trdkalcs-csont ltal kpzett trdzlet ers. A combcsont s a lbszrcsont ltal bezrt szg krlbell 130.
A lbszrkzphossz, a htuls vgtag teljes hosszval arnyos.
A csnk kzepesen ers, prhuzamos. Az als lbszr csontjai a csnkzletnl tallkoznak a lbkzp-csontokkal s kb. 140-os szget zrnak be.
A htuls lbkzp rvid s a talajra merlegesen, fgglegesen ll.
A htuls mancsok ujjai is rvidek, veltek s zrtak. A karmok rvidek ls fekete sznek.

A jrsnemcsak a munkakpessg, de a kls megjelens szempontjbl is klnsen nagy jelentsg. A dobermann jrsa rugalmas, elegns, fordulkony, kiegyenslyozott s trt lel. A htuls vgtagok hossz, ruganyos lptei adjk a szksges tolert.A kutya mindig az egyik mells vgtagjt s a vele ellenttes oldalon lv htuls vgtagjt hasznlja egyidejleg. A ht, az nszalagok, valamint az zletek feszesek.
Szrzet
A szrzet rvid, kemny s sr. Tmr s sima az egsz br felletn egyenletesen elosztott. Aljszrzet nem megengedett.
A sznezet fekete vagy sttbarna, lesen elhatrolt tiszta, rozsdavrs jegyekkel. Ezek a jegyek megtallhatak a fangon, foltknt az llkapocs-zlet tjkn s a szemek felett, a toroknl, kt folt formjban a mellkason, a lbkzpen s a mancsokon, a comb bels oldaln, a vgbltjkon s az lgumn.
Mret
A marmagassg a kanoknl 68-72 cm, a szukknl 63-68 cm; mindig a kzpmret a kvnatos.
Sly
Kanoknl 40-45 kg, szukknl 32-35 kg.
Hibk
ltalnos megjelens: Hinyz nemi jelleg, nem elgg kitlttt formk („levegs kutya”), tl knny, tl nehz felpts, magasra lltottsg, vkony csontozat.
Fej: Tl ers, tl keskeny, tl rvid, tl hossz fej, tl sok vagy tl kevs stop, kosorr, a fels fejvonalak prhuzamossgnak hinya, gyenge llkapocs; kerek vagy mandulavgs szemek, vilgos szemszn, tl ers pofa, tl mlyen l szemek; tl magasan vagy tl alacsonyan tztt flek (pontosabb meghatrozs mg nem szletett meg); log szjszlek, nyiott (laza vagy kifordul) szjszeglet.
Nyak: Kiss rvid, tl rvid nyak, lebernyeg a garat- vagy a torok-tjkon, „szarvasnyak”, arnytalanul hossz nyak.
Trzs: Nem feszes ht, lejts far, sppedt ht, pontyht, tl szk vagy tl dongs mellkas, nem elg mly vagy szles mellkas; tl hossz ht, elmellkas hinya, tl magasan vagy tl alacsonyan tztt farok, tl ersen vagy nem elgg felhzott hasvonal.
Vgtagok: A mells, illetve a htuls vgtagok tlzott, vagy tl kismret szgellsei, laza knyk, a standard-tl eltr helyzet s hosszsg csontok s zletek, kifel vagy befel fordul mancsok, tehnlls, O-lb, htul szk lls, nyitott vagy puha mancsok, megrvidlt ujjak, vilgos karmok.
Szrzet: Tl vilgos, nem elg lesen elhatrolt, tiszttlan („fsts”) jegyek, tl stt maszk; a vgtagokon nagy fekete foltok, alig lthat vagy tl nagy mellfoltok. Hossz, puha, fnytelen s hullmos szrzet, valamint szrben szegny s csupasz brfelletek. Nagyobb szrforgk, lthat aljszrzet a testen.
Jellem („Wesen”):Magabiztossg hinya, tlzott temperamentum, tlzott hevessg, agresszivits, tl alacsony vagy tl magas ingerkszb.
Mret: A standard-ben megadott mretektl 2 cm-nl kisebb mrtkben val eltrs a kllembrlat sorn rosszabb besorolssal bntetend.
Jrs: Ingadoz, tipeg, nem kiegyenslyozott jrs, poroszkls.
Tenysztsbl kizr hibk
ltalnossgban:Kimondottan a msik nemnek megfelel nemi jelleg.
Szemek: srga szem („ragadozdr-szem”), klz szn szemek.
Haraps: Elreharaps, harapfog-szer zrds, htraharaps s foghiny.
Herk: Egyherj vagy rejtett herj kanok.
Szrzet: fehr foltok kimondottan hossz s hullmos szrzet, kimondottan vkony szrzet, nagyobb csupasz brterletek.
Jellem („Wesen”): Flssg, flnksg, idegessg s tlzott agresszivits.
Mret: A standard-ben megadott mrettl 2 cm-nl nagyobb mrtk eltrs.
|